• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Site Haritası
Takvim
2021 Dini Gün ve geceler

 ÜC AYLAR VE RAMAZAN 2021

18 Şubat Perşembe günü Regaib Kandili.

10 Mart Çarşamba günü Miraç Kandili.

27 Mart Cumartesi günü Berat Kandili.

13 Nisan Salı günü Ramazan Başlangıcı

8 mayıs Cumartesi kadir gecesi

13...15 Mayıs Perşembe günü Ramazan Bayramı


2021 KURBAN BAYRAMI

20...23 Temmuz Salı..Cuma günü Kurban bayramı

9 Austos Payartesi günü Hicri yılbaşıdır.

18 Austos Çarşamba Aşure Günü

17 Ekim Pazar Günü Mevlid kandili

önsen kasabasının adı nerden gelir?

önsen kasabasının adı nerden gelir?

Kahramanmaraş ilimizin batısında kalan ve bu nedenle batı köyleri dediğimiz bölgenin kasabalarından biri olan Önsen kasabası diğer köy ve kasabalarımız gibi gerçekten görmeye değer yerlerden bir tanesi. Ben yerleşim yerlerinin isimlerinin nerden geldiğini ziyadesiyle merak ederim çünkü aslında yerleşim yerlerinin isimleri bize o yerin tarihi hakkında önemli bilgiler verir. Çok yakın bir örnek olması hasebiyle ilimizin ismine bakabiliriz: Kahraman diyoruz Maraşımıza çünkü milli mücadele yıllarında Maraş halkı çok büyük kahramanlıklar göstermiş ve bu ismi almaya hak kazanmıştır. Yani bu ünvan boşuna değil, bir anlamı ve sebebi var.

Bir önsenli olarak bende önsen kasabasının isminin neden “önsen” olduğunu merak ettim ve araştırdım. Şimdi bunu sizinle paylaşmak istiyorum.
Efendim , tarihte önsen merkezinde bulunan ve Önsen’de insanların ilk olarak yaşamaya başladığı yer olarak düşünülen bir çeşmesi ile tanınır. Şu anda bu çeşme halen dimdik ayakta durmaktadır. (çeşmenin resmini aşağıda görebilirsiniz). Bu çeşme Önsen’in yerleşim yeri olarak seçilmesinin aslında temel sebebidir. Bilindiği gibi insanlar her su bulduğu yere yerleşmişler ve orayı yurt edinmişlerdir. İşte bu yerde de bir su kaynağı bulunmuş ve insanlar etrafına yerleşmeye başlamışlar.Ardından da orayı bir güzel çeşme ile taçlandırmışlar. Tabi bu yerde bulunan su kaynağı oraya çevre yerleşim yerlerinden de insanları çekmiş ve orası artık insanların toplandığı muhabbet ettiği bir cazibe merkezi haline gelmiştir. O bölgede yaşayan insanlar ise çeşmeden su alabilmek için sıraya girerlermiş. İşte burası çok önemli ki; su almak için veya orda kana kana su içmek için uzak yerlerden, çevre köylerden gelenler için o bölge halkı ;“ ön senin” buyur sen geç derlermiş. İşte efendim bu şekilde, misafilere “ ön senin “, “ön senin” diye diye o yöreye “önsen” denilmiştir.

üslüman bir halk her yerleştiği yere bir de cami yapar, Önsen halkı da bulunduğu bu güzel yere çeşmenin ardından bir de güzel cami ve minare yapmıştır. Bir sonraki yazımda sizlerle Önsen kasabamızda bulunan tarihi minare ve caminin nasıl yapıldığını ve özelliklerini paylaşacağım..selametle.

Saat
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar17.335717.4051
Euro18.262618.3357
Hava Durumu
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam13
Toplam Ziyaret103733